Vinylové podlahy

Jsou již po několik let nejoblíbenější podlahovinou směřující jak do komerčních či lékařských prostor, tak sociálních zařízení, ale především jsou velice oblíbené v domácnostech při rekonstrukcích nebo i novostavbách.

Díky svým jedinečným vlastnostem nachází široké využití ve školství (např. akustické PVC /vinyl) nebo ve zdravotnictví či průmyslu. Zde jsou používány zejména pro neocenitelné vlastnosti jako odolnost vůči chemikáliím, desinfekci, barvám nebo antistatické či elektrostatické vlastnosti. Ovšem co se týče našich domovů, kde nám zcela jistě nejvíce záleží na zdravém prostředí, tam jsou PVC/vinylové podlahy postupným vývojem souvisejících technologií neustále zdokonalovány. Na trhu máme PVC /vinyl jako materiál v rolích nebo jednotlivých dílcích označovaných jako LVT tyto podlahy jsou určené jak pro celoplošné lepení, také i pro plovoucí pokládku. Všechny tyto alternativy mají společné jmenovatele, co se týká pozitivních vlastností, ale i těch méně kladných, o kterých bychom však měli vědět také.

Pozitivní vlastnosti:

―  Cenově přívětivý materiál ceny startují již na 350,-Kč/m2 vč. DPH a končí na cca. 1200,-Kč/m2 vč. DPH

―  Široký výběr dekorů v různých cenových hladinách.

―  Snadná a rychlá pokládka

―  Možnost bezespárové podlahy

―  Odolnost proti vodě

―  Mohou být velmi tiché a komfortní při chůzi

―  Snadná údržba (v případě používání vhodných prostředků a ochrany povrchů)

―  Možnost renovace PVC podlahy a prodloužení tak životnosti.

Problematické vlastnosti:

―  Ne vždy kvalitně zvládnutý design dekoru podlahy ( subjektivní dojem)

―  Není pachově neutrální, uvolňují se látky z PVC v průběhu celé životnosti

―  U vinylových LVT dílců jako přirozená vlastnost výrobku rozměrová nestabilita viz. Výrobní norma

―  Devastující vlastnosti v případě zvýšených nebo snížených teplot v interiérech a na povrchu (týká se dílců  především v provedení Click)

―  Díky teplotní nestabilitě je nutnost přiznávání dilatací ve větších celcích -týká se Click systému

―  U lepeného systému pak po končení životnosti podlahy zvýšené náklady na demontáž a opravu  povrchu  broušením a nivelací.

―  Snadno se vytváří nevratné vtlaky do PVC od nábytku-nutno chránit nábytek  vhodnými kluzáky a podložkami

―  Nevratná reakce PVC s gumou nebo neschválenými lepidly
―  U LVT dílců je zásadně doporučeno provedení PUR aplikace po provedení podkládky podlahy přípravky Dr.Schutz PU Color nebo PU Sigel. Jedině tímto způsobem lze dosáhnout hygienicky i bakteriálně funkční  a bezespáré i dokonale ochráněné podlahy.

―  Předpokládaná životnost 10-15 let


Ke klasickým vinylovým podlahám existují i velmi zajímavé alternativy, kdy většina negativních vlastností je potlačena k minimu nebo jsou odstraněny zcela. Nejdříve bychom rádi zmínili materiály vyrobené na RIGIT nosičích. Jedná se o Click plovoucí vinylové podlahy se sníženým obsahem samotného PVC v podlahovině. Další vhodnou alternativou by mohla být podlaha od výrobce Meister – „VINYL BEZ VINYLU“. Jedná se o materiál s nulovým obsahem PVC při zachování všech atraktivních vlastností vinylové podlahy. Jako třetí variantu bychom mohli doporučit přírodní linoleum, většinou známé pod názvy MARMOLEUM, Marmorete nebo VENETO. Jedná se o přírodní povlakové krytiny v pásech i čtvercích s PU povrchem pro snadnou údržbu. Oplývají originálním designem a dlouhou životností až několik desítek let.


―›  Video

Dejte nám šanci udělat Vám podlahu vašich snů.
Nemusíte se rozhodnout hned. Kalkulace je vždy zdarma.

Chci spočítat cenu za podlahu

© T-parket s.r.o.

Vytvořilo studio  BOXART